KOLO-BĚH

Návod jak se ve zdraví dožít ...

pokracování

3.3. Mapa schránek s pokladem

 

Následující podklady jsou určeny lidem dobrodružnější povahy – vyznavačům geocachingu nebo i těm kteří chtějí s tímto druhem zábavy začít.

 

Co je to geocaching?

Geocaching (čte se džiokešing) je hra na pomezí sportu a turistiky. Spočívá v hledání skrytého objektu – jakéhosi pokladu zvaného cache  nebo geocache (čte se keš, resp. džiokeš v překladu skrýš), přičemž o tomto objektu jsou známy jen geografické souřadnice. Hledá se proto s použitím navigačního systému GPS a dobrodružné je samotné hledání i nalezení cache. Cache jsou „zakopané“ po celém světě a nové může založit kdokoliv. Dnes si můžeme vybírat mezi několika sty tisíci poklady po celém světě (blíží se již miliónu) a přitom jen v České republice je přes deset tisíc cachí. Ale kde cache hledat? Seznam veškerých cachí a informací o nich naleznete na internetu  na adrese www.geocaching.com  (přesné souřadnice cache zjistíte až po registraci, která je zdarma). Další informace o geocachingu naleznete na www.geocaching.cz nebo wiki.geocaching.cz. Nyní se jen zadají zjištěné souřadnice cache do GPS zařízení. A hledáte a hledáte. V nalezené schránce obvykle objevíte drobné věci určené na výměnu. Platí pravidlo: přidám zpět tolik kusů věcí kolik jsem vzal nebo přidám více věcí než jsem vzal nebo si nevezmu nic a přidám jeden nebo několik kusů pro obohacení nebo nakonec pokud nemám nic na přidání, nic si nevezmu. Každá cache obsahuje většinou tzv. logbook, kde zapíšete datum nalezení, svoji přezdívku a informací o vložených a vyjmutých předmětech. Po výměně a zápisu je nutno nalezenou cache opět ukrýt na správné místo. Po návštěvě cache je ještě dobré zapsat její nalezení opět na web stránce www.geocaching.com. A nakonec - osoba, která se nevěnuje geocachingu, ale v okamžiku kdy pátráte po cachi se vyskytuje v okolí se nazývá mudla. Tedy pozor na mudly!

 

Upozornění 1: schránky s poklady (geocaches) v rámci závodu Kolo-běh Prahou 5 nejsou zatím publikovány na webu www.geocaching.com. Jejich rozmístění a souřadnice proto zjistíte z následujících podkladů.

 

Upozornění 2: Fyzicky budou schránky na místo uloženy nejdříve 3 dny před startem závodu

 

Umístění schránek s pokladem

 

Bod 8: Dřevěný most  -  1. SCHRÁNKA S POKLADEM

poloha: 50°02'42"N 14°23'25"E

umístění schránky: Od dřevěného mostu se vraťte zpět asi 60m.Vydejte se vlevo po chodníčku kde se asi po 30m nachází  malá strž s neoznačenou zříceninou Děvín, která je vyznačena jen na turistické mapě www.mapy.cz.Na okraji této strže je ukryta schránka s pokladem

 

Bod 40: Dřevěný altán na cyklistické stezce - 2. SCHRÁNKA S POKLADEM

poloha: 50°03'04"N 14°18'49"E

umístění schránky: Vydejte se od altánu vlevo po asfaltovém chodníku podél potoka asi 90m. Zde se nachází pramen Prokopského potoka. V tomto místě je ukryta schránka s pokladem.

 

Bod 58: Studánka pod Vidoulí -  3. SCHRÁNKA S POKLADEM

poloha: 50°03'39"N 14°21'30"E

umístění schránky: Od studánky se vraťte zpět asi 30m. Vlevo je lesní cesta, vydejte se po ní. Asi 40m před vámi je skála kde je vyryt nápis PARTA. Vpravo od této skály jsou velké balvany,  kde je ukryta schránka s pokladem

 

 

Náčrtek rozmístění schránek s pokladem

 

Kliknutím zde se zobrazí  ležatý náčrtek rozmístění schránek s „pokladem“ ve wordu, který běžným způsobem vytisknete.

 

 

Mapa rozmístění schránek s pokladem

 

Kliknutím zde se zobrazí interaktivní mapa rozmístění schránek s „pokladem“, kterou můžete zvětšovat, zmenšovat a posouvat.

 

Nápověda k používání mapy:

Mapové podklady a ovládání je stejné jako na webové stránce www.mapy.cz.

 

Navíc při projetí myši nad ikonou orientačního bodu se zobrazí bublina s názvem orientačního bodu.

Dále při kliknutí na ikonu orientačního bodu se zobrazí vizitka s těmito údaji:

poloha - je GPS souřadnice orientačního bodu. U všech vyznačených 76 orientačních bodů byla GPS souřadnice zjištěna vždy fyzicky namístě pomocí navigačního přístroje "tomtom one".

pokračování - je směr dalšího postupu  vztažený vždy ke směru příchodu do orientačního bodu

občerstvení - je seznam restaurací v blízkém okolí bodu

tip - je soukromý návrh k návštěvě zajímavého místa v okolí trasy

schránka - je popis  místa ukrytí schránky s „pokladem“ (geocache). Celkem jsou na trase  uloženy 3 tyto schránky. Fyzicky však budou schránky na místo uloženy nejdříve 3 dny před startem závodu.

 

                                                                                                                                        Další stránka

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

  Úvodní stránka | Kontakt